Get a coupon for FREE Yo-plus when you sign up for the Betty Crocker newsletter here. This is for new members only and you will get your coupon mailed to you in 6-8 weeks.Thanks, Shelley!

Sign up here for a free coupon booklet with $30 worth of coupons included! This is sponsored by Home made simple and the coupons are good for lots of Proctor & Gamble products!
Did you get your gold envelope today? Ooooh..... I'm so excited! $5 off my next purchase and tons of MANUFACTURER's coupons! Remember you can use these manufacturer's coupons elsewhere. 
Carl's Jr.
Kids eat free on Wednesdays
Children must be 10 years old or less

Marie Callender's
Kids eat free on Tuesdays and Saturdays
Children must be 12 years old or less
One complimentary Kids meal when adult entree is purchased
Denny's Restaurant
Kids eat free on Wednesdays and Saturdays
Children must be 10 years old or less
Hours that kids eat free are 4-10pm
Two free kids entrees from the kids menu per one regularly priced adult entree purchase
Chick-fil-A
Kids eat free on Wednesdays
Kids must be 12 years old or less
Hours that kids eat free are 4-8:30
1 free kids meal per adult combo
Chuck-A-Rama Buffet
Kids age three and under always eat free
And finally, if you are lucky enough to live in the Layton area,
these local restaurants offer free kids meals, too!
Fiesta Guadalajara
Kids eat free on Tuesdays
Garcias Mexican Restaurant
Kids eat free on Tuesdays
**Please call ahead to make sure your local restaurant is participating in these FREE kids meals before you head over!
This is how the bread starts for me. With my Kitchenaid attachable wheat grinder. This handy dandy tool attaches onto my mixer and does the work of grinding for me. I would suggest that even before you start gathering and storing wheat, you get a wheat grinder. You could still cook your wheat and sprout your wheat, but having a grinder is what will enable you to make breads, etc. if you need it!
I grind 3 cups of wheat which equals 4 1/2 cups of whole wheat flour. I then add to the wheat flour:
Then onto the liquid ingredients!
Add 5 1/2 cups of hot water
2/3 c. oil
1/3 c. honey (use the same measuring cup you used for the oil, the honey will just slip out!)
Run your mixer for about 30 seconds while adding an additional 1 1/2 cups white flour.
Then add 1/2 c. gluten flour (The most economical way I have found to buy this is in the Morning Moo's #10 can.)
Run the machine until the batter is smooth. Then add 2 T. Saf instant yeast. This is the yeast that is sold in a 1 lb. package. The cheapest I ever see this item is when they have it on sale at Macey's for $2.99. It feels like a little brick when you buy it! This is only because it is vacuumed packed, as soon as you cut it open, the whole package turns soft. So, don't let the packaging fool you!
Run the machine an additional 5 minutes to knead the dough. I like to add a little bit of flour here and there to keep the dough from getting too sticky. About an additional cup is used here.
Pour the dough out onto an oiled surface, with oiled hands. Do not use flour!
Separate the dough in halves, then into half again for 4 loaves of bread.
Form into loaves and place into pans. Put the loaves into a 150 degree oven to rise for 30 minutes, or until the loaves double in size.
Beautiful! Turn the oven up to 350 degrees and bake for another 30 minutes.
Since I opened the oven to take a picture of the raised loaves, my finished loaves dipped a little in the center. But, this is a picture of the first attempt I had at making this recipe:
Oh, the pride! I hope you'll get ready to make your first loaf, too, if you haven't already. So, so yummy and so, so good!
You may hear of some amazing deals and wonder how people actually USE the things they buy? I wanted to show you how I've been using one item that was a real steal.
Along with the 35 cent Lunchables and 8 cent juice box, this lunch cost 53 cents! (Getting a Lunchables is an extra treat for them, they usually have ham or peanut butter sandwiches on homemade bread.)
I realize that there are 2 apple products here. To mix it up, I could have substituted a Juicy Juice juice box from Target. Target recently had both a manufacturer's coupon and a store coupon for their 8 packs of Juicy Juice. Each coupon was $1/2 8 packs. I used both coupons and got $2/2 packs along with the sale price of $2.25 and got 8 packs for $1.25 each! So, subbing the Juicy Juice of another flavor (Berry or grape for instance)- those were only 16 cents for each juice box! (We made the switch to juice boxes when our school district's milk price for one milk at lunch each day went up to 50 cents! CHOKE! I just couldn't pay that much for one milk.)
I was also recently asked to be in charge of a breakfast for about 45 kids and 15 adults. Guess what we're having?
More applesauce! Along with pancakes, syrup, jam and juice. These Lehi Roller Mills whole wheat pancake mixes were on sale for $1 each. Just add water! The syrup and jam I picked up at Albertson's awhile ago when they were on sale and with coupons, and the juice is a fruit juice mix in a #10 can from the LDS food cannery.
So, all together the breakfast cost breakdown is this:
60 applesauce cups= $6.00
6 boxes of pancake mix= $6.00
2 Log Cabin syrups= $3.10
1 Welch's squeezable jam= $1.25
1 #10 dry fruit drink mix= $6.60
Breakfast for 60? Grand total is $22.95!
I need to add on another success story for Family Fresh Foods here. Reader, Autumn sent this picture along with a message:
"I live about 35 minutes from FFF but had to make a trip in to Ogden to the Dentist. I decided to prep my shopping list and see what I could do. Not pictured here is 2 more rolls of sausage and a loaf of bread (which came free that day with a $10 purchase). My total after coupons was $22. Thank you so much for the heads up on this grocery store, I never knew it existed. If every week brings this magnitude of deals, it will be worth it to include this in my weekend errands in Ogden. BTW, I too was introduced to couponing through Grocery Smarts and it happened right about the time my husband was layed off. It has changed my family's life forever. I now spend less on groceries than ever before and have almost a year supply stockpiled in my basement in only 8 months time (this is on top of the groceries we consume daily). I have shared everything I've learned with everyone I know, and have an appreciation for those of you who spend the time blogging the deals I would otherwise not know about.Thank you, Autumn"
She later sent another message saying she left out of the picture 20 cans of Progresso Soup. That is included in the $22 she spent! Wow, Autumn, you are a savvy shopper!
I hope you all will continue to send in your stories and the deals you find, so we can share the joy! Please include your stories of how you are using your deals in real life situations. Send to: savvysistershops@live.com

Hey Moms! Your kids (I guess girls like legos, too!) age 6 and under, can get a FREE 2 year subscription to the Lego Jr. magazine when you sign up here. My son received his first copy last night and he LOVES it!